ČEZ ESCO se stalo poprvé partnerem maratonu inovací

ČEZ ESCO tým se zúčastnil inovační akce Smart Hackathon Prague 2018, která je největším českým hackathonem jak co do počtu účastníků, tak pokud jde o výši odměn pro soutěžící. ČEZ ESCO bylo jak v roli partnera a sponzora, tak i v roli "rádce".

10. 4. 2018

Mladí programátoři a inovátoři se na začátku dubna, opět po roce, sjeli do pražského ŠKODA DigiLabu na vícedenní akci Smart Hackathon Prague (www.ceehacks.com), aby v konkurenci 18 tříčlenných týmů našli ta nejlepší řešení projektů v oblasti elektromobility, městských navigací či bezpečnosti jízdy. A poprvé sehrálo roli partnera hackathonu ČEZ ESCO, které navíc vyslalo soutěžícím tým 6 mentorů – rádců. Týmům byly poskytnuty potřebné informace z první ruky od lídra ve výstavbě dobíjecích stanic a dodávce komplexních řešení eletromobility pro města, obce i firemní flotily.

„Příklady mobility, elektromobility, sdílení automobilů jako car sharing, nebo obecně Smart City chceme dále rozvíjet. Několik let jsem se pohyboval v prostředí startupů a díky tomu věřím, že jsou zde lidé, kteří jsou se svou energií a způsobem myšlení bez zábran a limitů schopni přinášet inovativní řešení. Téma mobility na hackathonu je tak pro nás inspirací a jedním z pilířů dalšího budování chytré energetiky pro všechny instituce, organizace, firmy a obce,“ poznamenal v den zahájení akce Martin Řezáč, ředitel úseku strategie ČEZ ESCO, který zároveň usedl v porotě při nedělní ceremonii na Staroměstské radnici.Týmy na akci CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 jsou obvykle složené z vizionáře, designéra a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designér zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp nového produktu nebo služby, například mobilní aplikace. Hlavní cenu, 5 tisíc eur a dary od sponzorů, vyhrál český tým Student dreamers zastoupený studenty ČVUT. Přišel s inovativním řešením digitálních jízdních řádů s názvem Smart box. Letos poprvé soutěžili i studenti středních škol. Tým Code breakers skončil na celkovém druhém místě a s nápadem chytrého náramku napojeného na záchranný systém pro prevenci nehod zabodoval i ve sponzorské kategorii s cenou od ČEZ ESCO. Druhý sponzorský dar od ČEZ ESCO, kterým byl pronájem elektromobilu na 14 dní, si zasloužil tým Redcute (výherci minulého ročníku) se svým projektem, který firmám umožňuje vyhodnotit, zda je pro ně výhodnější elektromobil nebo běžný vůz.

„V průběhu celého Hackathonu panovala úžasná atmosféra. Překvapila nás soudržnost a otevřenost všech účastníků, kteří si byli ochotni vzájemně pomáhat. Dávali si zpětné vazby, konzultovali a vymýšleli, jak projekty vylepšit,“ shodují se mentoři.

„Týmy měly způsob práce i přemýšlení, který pro nás může být inspirací. Nasazení všech (i těch nejmladších) bylo obdivuhodné. Za pouhých 48 hodin byli schopni představit funkční prototypy. S některými týmy bychom rádi dotáhli jejich řešení do fáze, která bude využitelná pro komerční praxi,“ dodává manažer marketingu Vlastimil Vyskočáni.

Co je hackathon:

Hackathon je většinou několikadenní akce, při níž programátoři a inovátoři pracují na vyřešení nějakého zadaného úkolu. Název vznikl od slov hack a marathon. CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 (www.ceehacks.com) je největším českým hackathonem jak co do počtu účastníků, tak pokud jde o výši odměn pro soutěžící. Na akci samotné je zajištěn dostatek jídla a pití, zdravotník či relaxační zóna včetně masáží. Pracuje se přitom s reálnými daty pro Prahu získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin po hlavním městě. Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen a dostanou od partnerů nabídku nápad obchodně dotáhnout a dostat jej do světa.