ČEZ získal v Polsku cenu za aktivity v oblasti energetických služeb ESCO

Společnost ČEZ ESCO Polska získala ocenění Nový impuls na katovickém Kongresu nového průmyslu (Kongres Nowego Przemysłu), který je jedním z nejvýznamnějších průmyslových veletrhů v Polsku.

3. 10. 2018

Společnost ČEZ ESCO Polska získala ocenění Nový impuls na katovickém Kongresu nového průmyslu (Kongres Nowego Przemysłu), který je jedním z nejvýznamnějších průmyslových veletrhů v Polsku.

Organizátoři vyzdvihli roli společnosti v rozvoji sektoru energetických služeb v Polsku, především pak zavedení modelu energetických úspor s garantovaným výsledkem (EPC), tedy formě, kdy dodavatel přímo ve smlouvě garantuje výši úspor. Investice jsou v tomto případě většinou spláceny z ušetřených prostředků.

EPC projekty jsou tak ideálním řešením pro samosprávy, které pro efektivnější energetické hospodaření ve veřejných budovách či přímo v obcích jen těžko hledají finanční zdroje. Jsou také ideálním prostředkem pro naplnění evropských cílů energetických úspor, které mají dosáhnout 20 procent v roce 2020 a 32,5 procenta v roce 2030. V České republice ČEZ ESCO prostřednictvím dceřiných společností ENESA a EVČ již tyto úspory navrhla a realizuje zhruba ve střech stovkách budov. 

„Ocenění Nový Impuls je pro nás poctou i závazkem. Jsem hrdý na celý náš tým, protože oblast energetických úspor jsme na polském trhu začali nabízet teprve před dvěma lety, přesto již sbíráme za naši činnost prestižní ceny. Jsem si jistý, že neusneme na vavřínech, ale dál budeme pracovat na projektech, které přinášejí nejen významné úspory, ale také přispívají ke zlepšení životního prostředí ve městech,“ uvedl při převzetí ceny Milan Severin, člen představenstva ČEZ ESCO Polska.

Mezi velké projekty energetických úspor od ČEZ ESCO Polska patří například zakázky na energetickou modernizaci veřejných budov v Biskupieci ve Varmijsko-mazurském vojvodství, školních objektů v Bydhošti nebo pěti škol v přístavním městě Gdyni.