Izraelští studenti z Technionu budou inovovat pro ČEZ. V rámci projektu s ČVUT se zaměří na bateriové systémy a elektromobilitu

ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ je jednou z několika českých firem, které byly vybrány do prvního ročníku projektu Česko-izraelského akcelerátoru (CIPA). Mezinárodní studentské týmy z ČVUT a izraelské univerzity Technion v Haifě budou pod vedením zkušených mentorů navrhovat inovativní řešení konkrétních zadání průmyslových partnerů. První ročník se zaměřil na téma chytrých měst.

8. 3. 2019

ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ je jednou z několika českých firem, které byly vybrány do prvního ročníku projektu Česko-izraelského akcelerátoru (CIPA). Mezinárodní studentské týmy z ČVUT a izraelské univerzity Technion v Haifě budou pod vedením zkušených mentorů navrhovat inovativní řešení konkrétních zadání průmyslových partnerů. První ročník se zaměřil na téma chytrých měst.

„První ročník projektu CIPA je pouze začátkem česko-izraelské spolupráce v oblasti inovací. Jsem velmi potěšen, že se studenti budou zabývat oblastí Smart City. Tomuto oboru se totiž v Izraeli věnuje okolo 250 start-upů, které vyvíjejí přední světové technologie. Věřím, že spolupráce v mezinárodních týmech na konkrétních inovativních řešení bude přínosem pro všechny účastníky a u studentů podpoří jejich podnikatelského ducha,” říká Daniel Meron, velvyslanec Izraele v České republice.

Mezi vybranými tématy, na jejichž řešení se studentské týmy zaměří, patří elektromobilita a řízení životního cyklu elektrobaterií od společnosti ČEZ ESCO, provoz dedikované mobilní sítě pro kritické aplikace od společnosti Nordic Telecom, budoucnost dopravy v rámci autonomní mobility ve velkých městech společnosti ELTODO a systém TE-VOGS ke zvýšení bezpečnosti pozemního provozu od AERO4TE.

„Technion je univerzitou, která se pravidelně umisťuje na předních místech světových žebříčků a vyšlo z ní několik nositelů Nobelových cen, ČVUT dala světu Christiana Dopplera a Františka Křižíka a je nejlepší technickou univerzitou v Česku,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Těším se na inovativní řešení a nápady, se kterými ‚naši‘ studenti přijdou.“

Studenti pracující pro ČEZ se zaměří na elektromobilitu a akumulaci do baterií, například na využití baterie během celého jejího životního cyklu.

„Ráda potkávám lidi z jiných kultur, je to pro mě skvělá zkušenost naučit se něco nového. Elektromobilita je blízká mému srdci, je vždy dobré pracovat na projektu, který udělá svět o trochu zelenějším,“ vyznala se ze svého obdivu k čistým energetickým technologiím Shani Adadi, studentka izraelské univerzity Technion v Haifě.

„Jsem otevřený novým nápadům, novým věcem a rád poznám nové kontakty, chtěl jsem se opět účastnit projektu s mezinárodní spoluprací, využít univerzitu na maximum. Jsem strojař, takž mě zajímá, jak se bude vyvíjet technika v budoucnu, na téma chytrých měst píšu i bakalářskou práci,“ doplňuje Jan Zaoral, student ČVUT v Praze.

“Jsem rád, že na půdě ČVUT vznikají nové příležitosti k propojování vědy a průmyslu za aktivní účasti studentů i zkušených odborníků z praxe. Je pro nás mimořádně důležité, abychom na ČVUT podporovali inovační potenciál talentovaných studentů. Právě projekt CIPA je unikátní příležitostí a věřím, že získáme celou řadu nových zkušeností a příležitostí,” uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje zhruba 140 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, z toho více než polovinu rychlodobíjecích. Čerpání energie v síti je možné buď pro stálé zákazníky vlastnící unikátní RFID čip nebo okamžitým uhrazením přímé platby za jednorázový odběr.

V celé České republice je aktuálně registrováno okolo 2500 elektromobilů. Zatímco v roce 2017 přibylo za celý rok 400 vozů na elektrický pohon, loni toto číslo stouplo na 725. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu.

Více o CIPA naleznete zde.