Loňská úspora na energiích přes 21 milionů korun. Moravskoslezský kraj ušetřil díky chytrému projektu

Moravskoslezský kraj zainvestoval do energeticky úsporných projektů po Pardubickém kraji a Praze nejvíce v republice. Projekty jsou řešeny metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), která se nyní čím dál víc prosazuje. Dodavatel ENESA, dcera ČEZ ESCO, garantuje konkrétní výši uspořených peněz. Kraj navíc nemusí za chytrá řešení platit nic ze svého, protože investice se hradí ze samotných snížených plateb za energie.

24. 4. 2019

Moravskoslezský kraj zainvestoval do energeticky úsporných projektů po Pardubickém kraji a Praze nejvíce v republice. Projekty jsou řešeny metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), která se nyní čím dál víc prosazuje. Dodavatel ENESA, dcera ČEZ ESCO, garantuje konkrétní výši uspořených peněz. Kraj navíc nemusí za chytrá řešení platit nic ze svého, protože investice se hradí ze samotných snížených plateb za energie.

„Veškeré investice měly smysl. Nové technologie jdou rychle dopředu a bylo by krátkozraké po nich nesáhnout. Kromě toho, že se modernizací zhodnotil krajský majetek, daří se nám na energiích uspořit více, než se čekalo. Vložené investice se tak samy bez problémů splácejí. Jen loni kraj ve srovnání s rokem 2010 ušetřil více než 21 milionů korun, což je o dva miliony více, než nám poskytovatel smluvně zaručil,“ říká náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Úspory jsou výsledkem rozsáhlé rekonstrukce, která proběhla v roce 2012 ve 13 objektech v majetku kraje. Součástí projektu je například 10 škol. Ve čtyřech z nich došlo k významné modernizaci vytápění, ve všech pak byly málo účinné žárovky a zářivky vyměněny za LED svítidla. Také faktury za vodné a stočné jsou nyní nižší.

Ve školách byl instalován systém individuálního nastavení teplot v jednotlivých místnostech (IRC – individual room control), který v těchto typech objektů patří k nejefektivnějším organizačním úsporným opatřením. Díky termoelektrickým hlavicím, kterými jsou osazena otopná tělesa, lze dálkově nastavit a udržovat v každé místnosti teplotu v závislosti na způsobu a času využití. Znamená to, že na chodbách a v tělocvičnách se může topit méně než ve třídách a v kancelářských prostorách, stejně tak se přes den topí víc než v noci a o víkendech. Veškerá data z hlavic proudí do dispečinku, kde jsou zaznamenávána a archivována. Na jejich základě pak ENESA navrhuje další úsporná opatření.

Díky modernizaci zařízení šetří kraj i náklady na opravy, údržbu a obsluhu,“ vysvětlil generální ředitel společnosti ENESA Václav Taubr. „Jsme rádi, že se smluvně garantované úspory daří dosahovat. Děje se tak velkou měrou i díky proaktivnímu přístupu zástupců kraje.“

V nemocnicích v Třinci a v Havířově byly vybrané radiátory osazeny termostatickými ventily. V havířovské nemocnici se rekonstrukce dočkalo i veřejné osvětlení. Staré typy byly vyměněny za moderní úsporná svítidla. Na většině vodovodních baterií jsou nyní instalovány úsporné perlátory a WC jsou doplněna o průtokové regulátory WC stop.

Celkově projekt tento EPC ušetřil Moravskoslezskému kraji za šest let už 120 milionů korun.

Projekty EPC od ČEZ ESCO loni všem zákazníkům v ČR ušetřily za energie celkem 215 milionů korun, meziročně o 4 procenta více. Dosažená úspora byla celkově o 21,5 milionu korun vyšší, než smlouvy garantují. Projekty zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2, což se rovná zhruba 14 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW. Zároveň byla uspořena energie, kterou ročně spotřebuje přes 20 000 českých domácností.

Po celé ČR poskytuje ČEZ ESCO energetické služby se zárukou v rámci 38 projektů realizovaných ve zhruba 250 objektech ve vlastnictví krajů, měst, ale i u privátních majitelů.